Σύμφωνα με ενημέρωση του δημάρχου Καλαμάτας Θανάση Βασιλόπουλου, η υπουργός Πολιτισμού Λίνα Μενδώνη έδωσε εντολή προκειμένου να αποσταλούν τα σχετικά δικαιολογητικά για να προχωρήσει η πίστωση ποσού 200.000 ευρώ ως προκαταβολή για το ερχόμενο φεστιβάλ. Υπενθυμίζεται ότι εντός των επόμενων δύο εβδομάδων αναμένεται να αποσταλεί από το υπουργείο Πολιτισμού, σε Περιφέρεια, δήμο και «Φάρις» το κείμενο της προγραμματικής σύμβασης τριετούς διάρκειας για τη στήριξη του φεστιβάλ με εξασφαλισμένη χρηματοδότηση, ανάλογη των προηγούμενων ετών.
Ο δήμαρχος εξέφρασε την ικανοποίησή του για τις εξελίξεις, υπογραμμίζοντας ότι η υπουργός Πολιτισμού στηρίζει με πράξεις τον πολιτισμό της περιοχής μας.