Το θέμα της εκδήλωσης είναι "Μεσσήνιοι ποιητές μέσα στον χρόνο", καλύπτοντας μια χρονική διαδρομή από την αρχαιότητα έως τη Β' μεταπολεμική γενιά.
Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν έργα των εξής ποιητών: Αλκαίος ο Μεσσήνιος, Νικήτας Νηφάκος, Πότης Ψαλτήρας, Μαρία Πολυδούρη, Τίλλα Μπαλή, Μιχάλης Κατσαρός, και Κική Δημουλά. Ποιήματα θα διαβαστούν από τα μέλη της Ε.Μ.Σ.: Παναγιώτα Φλεβάρη, Μαρία Σταθέα, Βασίλης Φλώρος, Κορνηλία Κοδόγλου, Νινέτα Σωτηράκη, Βίκη Κοσμοπούλου και Δήμητρα Λιαράκου. Η είσοδος θα είναι ελεύθερη για το κοινό, και η βραδιά θα πλαισιώνεται μουσικά από τον Αντώνη Δρέτα.