Μετά από έξι ώρες ολοκληρώθηκε η φορτισμένη συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας του κόμματος χωρίς να ληφθεί απόφαση. «Είμαστε κόμμα μελών, όχι κόμμα στελεχών» διαμηνύουν τα μέλη του Οργάνου, που αποφάσισαν να επαναλάβουν την Τρίτη (20/2) τη συνεδρίαση προκειμένου να παραστεί και ο Στέφανος Κασσελάκης.
Η ΠΓ του ΣΥΡΙΖΑ «σήκωσε το γάντι» που πέταξε ο πρόεδρος του κόμματος και με ανακοίνωσή της αναφέρει μεταξύ άλλων: «Δεν είμαστε αρχηγικό κόμμα, οι χίμαιρες και τα σενάρια συνωμοσιολογίας δεν αφορούν κανέναν».
Να σημειωθεί ότι η ανακοίνωση αυτή ήρθε ως απάντηση στην επιστολή που έστειλε νωρίτερα από το Λονδίνο ο Στέφανος Κασσελάκης. «Σταματήστε να κυνηγάτε χίμαιρες, να τροφοδοτείτε σενάρια συνωμοσιολογίας πως δήθεν θα φτιάξω Ι.Χ. κόμμα, γιατί απογοητεύουμε τον κόσμο μας».