Τα πράγματα αυτά ήταν μέσα σε δύο αγροικίες που υπάρχουν στο κτήμα και των οποίων ο κατηγορούμενος φέρεται να παραβίασε την πόρτα και το παράθυρο.
Αυτό έγινε στις 30 Απριλίου, γι' αυτό και δεν συνελήφθη ο νεαρός, καθώς πέρασε το αυτόφωρο. Ο ίδιος φέρεται να μην αρνήθηκε στους αστυνομικούς της Ασφάλειας Καλαμάτας πως έκλεψε τα πράγματα, και μάλιστα τους παρέδωσε την ηλεκτρογεννήτρια και το αλυσοπρίονο.