Ειδικότερα, στο πλαίσιο της μεθοδικής διερεύνησης του Αστυνομικού Τμήματος Κιάτου και μετά από κατάλληλη αξιολόγηση και αξιοποίηση στοιχείων προέκυψε ότι η 20χρονη, κατά το χρονικό διάστημα από την 12.3.2014 έως και την 12.4.2014, στο Κιάτο, μπήκε σε τρείς οικίες, από όπου αφαίρεσε συνολικά χρήματα, κοσμήματα και χρυσαφικά, η συνολική αξία των οποίων ξεπερνά τις -8.000- ευρώ, σύμφωνα με τους ιδιοκτήτες τους.
Η σχηματισθείσα δικογραφία θα υποβληθεί στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Κορίνθου. Η αστυνομική έρευνα και το προανακριτικό έργο συνεχίζονται από το Αστυνομικό Τμήμα Κιάτου, ενώ ερευνάται η τυχόν συμμετοχή της και σε άλλα παρόμοια αδικήματα.