Τη δέηση τέλεσε ο μητροπολίτης Μεσσηνίας Χρυσόστομος. Στην ημερήσια διαταγή του που διαβάστηκε, ο Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος - αντιστράτηγος Αλέξιος Ράπανος επεσήμανε, μεταξύ άλλων, ότι “η θυσία τους δεν ήταν μάταιη, θα συνεχίσουμε το έργο μας. Θα υπερασπιστούμε τα ιδανικά που υπηρέτησαν, θα τους θυμόμαστε πάντα”.
Στεφάνια κατέθεσαν ο δήμαρχος Καλαμάτας Θανάσης Βασιλόπουλος, ο αντιπεριφερειάρχης Μεσσηνίας - επίτιμος Αρχηγός του Πυροσβεστικού Σώματος Βασίλης Καπέλιος, ο διοικητής των Πυροσβεστικών Υπηρεσιών Μεσσηνίας - πύραρχος Ανδρέας Καπουράλος, ο πρόεδρος της Ενωσης Πυροσβεστικών Υπαλλήλων του νομού Βασίλης Καψαμπέλης και εκ μέρους των οικογενειών ο πατέρας Νικόλαος Κορομηλάς.
Στην εκδήλωση που παρέστησαν οι βουλευτές Μίλτος Χρυσομάλλης και Περικλής Μαντάς, εκπρόσωποι τοπικών αρχών και αρκετοί πυροσβέστες, τιμές απέδωσε η Δημοτική Φιλαρμονική Καλαμάτας.