Ο Δήμος Καλαμάτας διοργανώνει τη βραδιά για την ψυχαγωγία των δημοτών και επισκεπτών της πόλης, την ενίσχυση των επαγγελματιών της παραλίας και γενικότερα για την προβολή της Καλαμάτας. Η κεντρική εκδήλωση θα γίνει απέναντι από το δημοτικό χώρο στάθμευσης (Ναυαρίνου και Καρακούση). Η θάλασσα θα είναι φωτισμένη προκειμένου να διευκολυνθεί η κολύμβηση, ενώ θα υπάρχουν μουσικές και άλλες ψυχαγωγικές εκδηλώσεις.