Τα μέλη της είναι: Αττική Οδός, Γέφυρα Ρίου - Αντιρρίου, Εγνατία Οδός, Νέα Οδός, Μορέας, Αυτοκινητόδρομος Αιγαίου, Ολυμπία Οδός και Αυτοκινητόδρομος Κεντρικής Ελλάδας, που απαρτίζουν το σύνολο των αυτοκινητοδρόμων με διόδια της χώρας.
Κάθε μέρα 70 άνθρωποι χάνουν τη ζωή τους από θανατηφόρα τροχαία στους ευρωπαϊκούς δρόμους. Σκοπός του project EDWARD είναι η μείωση των θανάτων από τροχαία, στοχεύοντας έστω και για μια μέρα, την 21η Σεπτεμβρίου, σε μηδέν θανάτους στους δρόμους.
Για την Πανευρωπαϊκή Ημέρα Χωρίς Θανατηφόρο Τροχαίο, η HELLASTRON και τα μέλη της ετοίμασαν ειδική αφίσα που θα επικολληθεί στους σταθμούς διοδίων των αυτοκινητοδρόμων σε όλη την Ελλάδα. Παράλληλα, ενημερωτικά μηνύματα σχετικά με το project EDWARD και την οδική ασφάλεια θα αναρτώνται: α) στις ηλεκτρονικές πινακίδες μηνυμάτων των αυτοκινητοδρόμων με στόχο την ευαισθητοποίηση των οδηγών που θα κινηθούν σε αυτούς και β) στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης της HELLASTRON (https://www.facebook.com/Hellastron, https://twitter.com/hellastron).
Το μήνυμα της HELLASTRON είναι: “Την 21η Σεπτεμβρίου 2017, ας κάνουμε όλοι μια νέα αρχή για τη μείωση των θανατηφόρων τροχαίων. Ας βοηθήσουμε όλοι να γίνει το μηδέν πραγματικότητα! Στο χέρι μας είναι!”.