Η πρωτοβουλία για τα μαθήματα είναι σωματείων τα οποία πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ Μεσσηνίας (Ιδιωτικών Υπαλλήλων - Οικοδόμων και εργαζομένων στη ΔΕΥΑΚ).
Σε σχετική ανακοίνωση τα σωματεία καλούν «όλους τους γονείς, είτε είναι μέλη των σωματείων αυτών είτε όχι, να έρθουν σε επαφή μαζί μας και να εγγράψουν τα παιδιά τους στα μαθήματα». Παράλληλα απευθύνουν κάλεσμα σε «όλους τους άνεργους εκπαιδευτικούς, τους φοιτητές καθηγητικών σχολών αλλά και τους εν ενεργεία εκπαιδευτικούς που θέλουν να βοηθήσουν, να επικοινωνήσουν μαζί μας και να κάνουν το Λαϊκό Φροντιστήριο και δική τους υπόθεση».
Για περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 6946-561150 (Δήμητρα).