Οι μαθητές, μαζί με τους εκπαιδευτικούς ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις και ενημερώθηκαν σχετικά με την υδροπονική τεχνική, σύμφωνα με την οποία έτοιμα φυτά από ελληνικά φυτώρια τοποθετούνται πάνω σε υποστρώματα πετροβάμβακα, περιορίζοντας την άσκοπη χρήση νερού και λιπασμάτων αλλά και προστατεύοντας συγχρόνως το έδαφος από τη διάβρωση. Η ενημέρωση έγινε από εξειδικευμένο γεωπόνο της εταιρείας, όχι μόνο με την παρουσίαση powerpoint, αλλά και μέσα στο ίδιο το θερμοκήπιο. Αφού παρακολούθησαν όλη τη διαδικασία ανάπτυξης του φυτού και παραγωγής του καρπού, στο τέλος οι μαθητές πέρασαν στον χώρο του συσκευαστηρίου και οι ίδιοι συσκεύασαν ντομάτες, τις οποίες η εταιρεία προσέφερε ως δώρο.