Στην εκδήλωση, που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα του Β' ΚΑΠΗ Καλαμάτας, μίλησαν ο πρόεδρος του Ιατρικού Συλλόγου Μεσσηνίας Μιχάλης Μιχαήλ και ο γενικός γιατρός Ηλίας Μανδηλάρης.
Στη σχετική ανακοίνωση προστίθεται ότι προσφωνώντας τους ομιλητές ο πρόεδρος του Συνδέσμου Πολιτικών Συνταξιούχων Μεσσηνίας, Φώτης Μαθιόπουλος, ευχαρίστησε τον Ιατρικό Σύλλογο Μεσσηνίας και τη διοίκηση των ΚΑΠΗ Καλαμάτας, γνωστοποιώντας παράλληλα ότι θα ακολουθήσουν σύντομα και άλλες τέτοιες εκδηλώσεις πάνω σε ιατρικά θέματα.