Ο περιφερειάρχης Πελοποννήσου Πέτρος Τατούλης ανέφερε ότι η Μονή Βελανιδιάς είναι ένα σημαντικό θρησκευτικό και θεολογικό κέντρο.
Ο κ. Νίκας, τονίζοντας τη σημασία της 23ης Μαρτίου, σημείωσε πως η Καλαμάτα είναι η πρώτη πρωτεύουσα του ελληνικού κράτους και δήλωσε ότι στην επέτειο των 200 χρόνων, το 2021, πρέπει να σχεδιάσουμε τον εορτασμό ώστε να έχει το μεγαλείο που ταιριάζει στο συγκεκριμένο γεγονός.
ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ
Οι 4 πρώτοι αθλητές στο Δρόμο Θυσίας που βραβεύτηκαν, ήταν οι:
1) Δημήτρης Μποσίνης, 2) Νίκος - Θεόδωρος Αντωνόπουλος, 3) Σταύρος Δημητρακόπουλος, 4) Βασίλης Σβαρνιάς.
Τις απονομές έκαναν ο κ. Τατούλης, ο διοικητής της 120 ΠΕΑ σμήναρχος Χρήστος Πεταλάς, ο δήμαρχος Νίκαιας-Ρέντη και πρόεδρος της ΠΕΔ Αττικής Γιώργος Ιωακειμίδης και ο δήμαρχος Καλαμάτας με το δήμαρχο Πύλου-Νέστορος Δημήτρη Καφαντάρη.