Η εικόνα βρομίζει την ομορφιά του πάρκου και προσβάλλει την πόλη και τους πολίτες της. Τέτοια μανία δεν έχει δικαιολογία και δεν αντέχει σε οποιαδήποτε θεωρία αντίδρασης και επαναστατικότητας των νέων.
Ο Δήμος Καλαμάτας έχει σηκώσει ψηλά τα χέρια, μετά τους τελευταίους βανδαλισμούς. Πριν απ’ αυτούς είχε βάλει πιο ανθεκτικά τζάμια ή και άσπρου χρώματος, αντιαισθητικά, μήπως περιορίσει τις ζημιές από τους επιδρομείς.
Επειδή η εικόνα με τα κατεστραμμένα βαγόνια είναι αποκρουστική, το Δημοτικό Συμβούλιο θα πρέπει να αποφασίσει αν θα αποκαταστήσει τις καταστροφές που κοστίζουν ή θα πρέπει να αποσύρει τα συγκεκριμένα βαγόνια.
Γιατί αν είναι να ξαναγίνουν κανονικά τα βαγόνια του ΗΣΑΠ, το Συμβούλιο, οι φίλοι του Πάρκου και όλη η πόλη θα πρέπει να τα υιοθετήσουν και να αναλάβουν την προστασία τους.
Γ.Σ.