Σε ανακοίνωσή του το Σωματείο Εργαζομένων στις ΔΕΥΑ Μεσσηνίας, εκφράζοντας την ικανοποίησή του γι’ αυτή την εξέλιξη παρατηρεί ότι αυτό έγινε μετά την κινητοποίηση και την κατάληψη των γραφείων από τους εργαζόμενους.
Χαρακτηριστικά αναφέρει πως “η μαζική συμμετοχή των εργαζομένων στην κινητοποίηση του Σωματείου ανάγκασε τη δημοτική αρχή να αποσύρει τις αντεργατικές διατάξεις που προσπάθησε στα μουλωχτά να περάσει μέσα από την τροποποίηση του ΟΕΥ. Οι εργαζόμενοι κατέλαβαν από νωρίς τα γραφεία, όπου συνεδριάζει το Δ.Σ. της ΔΕΥΑΚ και ανάγκασαν τη διοίκηση της ΔΕΥΑΚ να αποσύρει την ψήφιση του νέου ΟΕΥ”.