Και απαιτούν: “Αμεση αύξηση της κρατικής χρηματοδότησης για τον προϋπολογισμό της μέριμνας. Άμεση βελτίωση της ποσότητας και της ποιότητας των γευμάτων”.
Στην ανακοίνωση αναφέρουν ότι “έχουν μειωθεί οι ποσότητες των γευμάτων κατά πολύ σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια, ενώ η ποιότητα του φαγητού είναι πολλές φορές τραγική, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα ωμά φαγητά των φωτογραφιών!” και παρατηρούν:
“Δεν πέφτουμε από τα σύννεφα για αυτή την κατάσταση! Η διαρκής υποχρηματοδότηση για τη μέριμνα από το κράτος και τις κυβερνήσεις και η παράδοση της μέριμνας σε ιδιώτες εργολάβους φέρνει αυτά τα αποτελέσματα. Η υποστελέχωση της λέσχης από προσωπικό, για να βγάζουν τη δουλειά λίγοι εργαζόμενοι και να μεγαλώνει το κέρδος του εργολάβου έχει σαν αποτέλεσμα να μην ελέγχεται το φαγητό που σερβίρεται, να χειροτερεύει ποσοτικά και ποιοτικά και οι εργαζόμενοι να ξεζουμίζονται. Αν κάποιος επομένως ψάχνει διαπιστευτήρια των αποτελεσμάτων της λειτουργίας του πανεπιστημίου ως επιχείρηση, της λογικής κόστους – οφέλους, φτάνει να περάσει από τη φοιτητική λέσχη του Πανεπιστημίου στο πρώην ΤΕΙ για να καταλάβει”.