Η συγκεκριμένη κινητοποίηση πραγματοποιείται στο πλαίσιο της 48ωρης πανελλαδικής απεργίας που έχει προκηρυχθεί από την ΑΔΕΔΥ σε συνεννόηση με τη ΓΣΕΕ και μεταξύ άλλων έρχεται να κλιμακώσει τον αγώνα των δημοσίων υπαλλήλων και να δηλώσει την αντίσταση των εργαζομένων στην ενδεχόμενη υπογραφή ενός νέου μνημονίου.
Θα ακολουθήσει πορεία διαμαρτυρίας στους δρόμους της Καλαμάτας
11:20 Ξεκίνησε η πορεία διαμαρτυρίας της ΑΔΕΔΥ και των εκπαιδευτικών στο κέντρο της μεσσηνιακής πρωτεύουσας.
Στην πορεία συμμετέχουν και εργαζόμενοι του ΙΚΑ Καλαμάτας, οι οποίοι λίγο νωρίτερα κατέλαβαν τα γραφεία της οδού Φιλελλήνων διαμαρτυρόμενοι για το γεγονός ότι 4 συνάδελφοί τους ενημερώθηκαν ότι τίθενται πλέον σε διαθεσιμότητα.