Η πρώτη πυρκαγιά εκδηλώθηκε στη θέση "Χουρχούρα" στις 4 παρά 10 το απόγευμα και ο κίνδυνος επέκτασής της -λόγω των ισχυρών ανέμων στην περιοχή- αποτράπηκε από την επέμβαση συνολικά 13 πυροσβεστών, του Πυροσβεστικού Κλιμακίου Μελιγαλά, με 4 οχήματα και με τη συνδρομή 3 οχημάτων από την Π.Υ. Καλαμάτας, που έθεσαν σε έλεγχο την φωτιά περί τις 10 τη νύχτα.
Εξ άλλου, στις 6 το απόγευμα, εκδηλώθηκε και νέα πυρκαγιά, στη θέση "Ρικοτά", στην οποία επενέβησαν 9 πυροσβέστες με 4 οχήματα, υπό τον συντονισμό του υποδιοικητή της Π.Υ. Καλαμάτας επιπυραγού Δημήτρη Γεωργανά και του προϊσταμένου του κλιμακίου Μελιγαλά, πυρονόμου Θεόδωρου Χατζημπαλάση.