Αμεσα επενέβη το Πυροσβεστικό Κλιμάκιο Μελιγαλά με 2 οχήματα και 6 άνδρες και με την χρήση αναπνευστικών συσκευών έγινε επέμβαση και κατάσβεση της πυρκαγιάς που εκδηλώθηκε στον χώρο της κουζίνας του καταστήματος. από ξεχασμένο μαγειρικό σκεύος.
Το αποτέλεσμα της πυρκαγιάς ήταν η ολοσχερής καταστροφή του χώρου της κουζίνας.
Από την πυρκαγιά τραυματίστηκαν ο ιδιοκτήτης της ψησταριάς, ο οποίος συνέβαλε και στην κατάσβεση, καθώς και η μητέρα του, η οποία διακομίστηκε στο Κέντρο Υγείας Μελιγαλά.
Ευτυχώς η έγκαιρη επέμβαση των πυροσβεστών απέτρεψε την επέκταση της πυρκαγιάς, τόσο στον επάνω όροφο, όσο και σε παρακείμενα κτίρια.