Η αναχώρηση θα γίνει από τις εγκαταστάσεις του ΕΟΣ Καλαμάτας το Σάββατο στις 4.30 μ.μ.. Η άφιξη στον ορεινό οικισμό Βαμβακού αναμένεται να γίνει στις 7.30 μ.μ. της ίδιας μέρας. Προαιρετικά, μπορεί να γίνει νυχτερινή ανάβαση από τη Βαμβακού σε καταφύγιο, μέσα σε 1.30 - 2 ώρες από τα 940 μ. στα 1.450 μ. (απαραίτητος ο ορειβατικός φακός μεγάλης φωτεινότητας για νυχτερινή κίνηση).
Δυστυχώς λόγω της εύκολης προσβασιμότητας του καταφυγίου υπάρχει μεγάλη επισκεψιμότητα και δεν κατέστη δυνατή η έγκαιρη κράτηση θέσεων. Ετσι, οι συμμετέχοντες θα κατασκηνώσουν δίπλα σε αυτό. Θα υπάρχει η δυνατότητα χρήσης εγκαταστάσεων του καταφυγίου (τουαλέτες), καθώς και φαγητού. Απαραίτητα είναι: υπόστρωμα και καλός υπνόσακος (3 εποχών συνιστάται) καθώς και ισοθερμικά εσώρουχα, μπουφάν με μόνωση, ελαφριά γάντια και σκούφος. Αντίσκηνα παρέχονται από το σύλλογο.
Την Κυριακή η ανάβαση στην κορυφή θα γίνει μέσω του οροπεδίου του Κάμπου, μέσα σε 3 - 3.30 ώρες από τα 1.450 στα 1.940 μ. υψόμετρο. Η επιστροφή στο καταφύγιο θα γίνει από την ίδια διαδρομή. Ο βαθμός δυσκολίας είναι 3.
Δηλώσεις συμμετοχής κατατίθενται έως αύριο βράδυ. Για πληροφορίες μπορεί κανείς να απευθυνθεί στα γραφεία του ΕΟΣ κάθε βράδυ μετά τις 9 μ.μ. (27210 97733) και στο τηλέφωνο του αρχηγού: 6936-668925 (αυστηρά 10 - 12 μ.μ.).