22.412 μαθητές – 1.046 σχολεία, είναι τα περσινά στοιχεία του διεθνούς διαγωνισμού “Young Business Talents”, που προσφέρει στους μαθητές λυκείων και επαγγελματικών κέντρων εκπαίδευσης την ευκαιρία να διαχειριστούν τη δική τους εικονική εταιρία, προσφέροντάς τους μια «καθαρή» εικόνα του μέλλοντος τους. Στο πλαίσιο του διαγωνισμού, μαθητές από 15 μέχρι 22 χρονών, προερχόμενοι από λύκεια κι επαγγελματικά κέντρα εκπαίδευσης, χωρίζονται σε ομάδες των 3 - 4 ατόμων, έχοντας την ευκαιρία να συνεργαστούν και να δουλέψουν μαζί προκειμένου να πετύχουν έναν κοινό στόχο. Κάθε ομάδα καλείται να διαχειριστεί τη δική της εικονική εταιρία και θα πρέπει να λάβει αποφάσεις στρατηγικής σημασίας, ενώ ταυτόχρονα συναγωνίζεται άλλες ομάδες/εικονικές εταιρίες. Οι συμμετέχοντες συγκεντρώνουν μια βαθμολογία περνώντας από 3 διαφορετικά στάδια: ξεκινώντας από περιφερειακό / τοπικό επίπεδο, προχωρώντας σε εθνικό επίπεδο για να κερδίσουν τον τίτλο της καλύτερης ομάδας στο μεγάλο τελικό και, τέλος, κερδίζοντας στη συνέχεια μια θέση στον διεθνή διαγωνισμό 2017 – 2018.
Τα Εκπαιδευτήρια Μπουγά για 4η συνεχή χρονιά διακρίνονται στην τελική φάση του εθνικού διαγωνισμού.