Τη σχετική απόφαση υπέγραψε ο ειδικός γραμματέας Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας Μ. Κουρουζίδης, μετά από σχετική εισήγηση της Ειδικής Υπηρεσίας Επιθεωρητών Περιβάλλοντος.
Ειδικότερα, για τον ΑΗΣ Α΄ Μεγαλόπολης επιβλήθηκε στη ΔΕΗ πρόστιμο 51.750 ευρώ για «υπέρβαση των οριακών τιμών εκπομπής διοξειδίου του θείου και υπέρβαση οριακών τιμών Ρh στην έξοδο των επεξεργασμένων υγρών βιομηχανικών αποβλήτων».
Για τον ΑΗΣ Β΄ Μεγαλόπολης επιβλήθηκε πρόστιμο 14.450 ευρώ για «υπέρβαση των οριακών τιμών εκπομπής διοξειδίου του θείου και υπαίθρια αποθήκευση υγρής τέφρας κατά παράβαση σχετικού περιβαλλοντικού όρου».