Το EdYOUfest 2022 μετά από δύο χρόνια, λόγω της πανδημίας, πραγματοποιείται και πάλι δια ζώσης, στο Τράπανι της Σικελίας 21-25 Αυγούστου.
Το φεστιβάλ διοργανώνεται κάθε χρόνο σε ένα διαφορετικό μέρος, με σκοπό οι εκπαιδευτικοί να μοιράσουν τις γνώσεις, εμπειρίες και πρακτικές τους με συναδέλφους από όλο τον κόσμο και με συμμετοχές πάνω από 46 χώρες.
Στο φετινό EdYOUfest θα υπάρχουν δύο ακόμα ελληνικές παρουσίες, η Αννίτα Μανετάκη - φροντιστηριούχος / εκπαιδευτικός (Αθήνα) και ο Δημήτριος Κουνιάκης - φροντιστηριούχος / εκπαιδευτικός (Πάτρα), ο οποίος στα πλαίσια του μεταπτυχιακού του προγράμματος (MA in TESOL - Staffordshire University & Unicert College) ήταν πέρσι μαθητής της Τίνας Κωνσταντοπούλου, που είναι καθηγήτρια στο εν λόγω μεταπτυχιακό πρόγραμμα.