Με έγγραφό της η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μεσσηνίας ζητεί από το Δήμο Καλαμάτας να καλύψει την παροχή κολατσιού σε 382 αγόρια και κορίτσια που φοιτούν σε σχολεία του δήμου. Να αναφερθεί ότι ο δήμαρχος στην αρχή της σχολικής χρονιάς είχε υπολογίσει ότι θα χρειαστεί η στήριξη του δήμου σε 200 περίπου παιδιά.
Σε ανακοίνωσή του ο δήμος ενημερώνει ότι «θα ανταποκριθεί στις ανάγκες αυτές και η διαδικασία θα διενεργείται πάντοτε με την ορθή ψυχοπαιδαγωγική προσέγγιση».