Σύμφωνα με τους ελέγχους που πραγματοποίησε η ΔΕΥΑΚ (στις 11 του μήνα) σε 15 σημεία (από την πίστα καρτ στη Δυτική Παραλία μέχρι τη Μικρή Μαντίνεια), τα νερά κολύμβησης είναι εξαιρετικής ποιότητας και οι τιμές βρίσκονται πολύ κάτω από τα όρια.
Να αναφέρουμε ότι η ΔΕΥΑΚ πραγματοποιεί ελέγχους στα θαλάσσια νερά κάθε δεκαπενθήμερο. Τα σημεία που έγιναν και τώρα έλεγχοι, είναι: Πίστα καρτ, αγωγός βιολογικού, Κορδίας (ξενοδοχείο Κατσαρού), δέλτα Νέδοντα, ΝΟΚ, Ναυαρίνου (έναντι Alpha Bank), εκκλησία Ανάσταση, Ναυαρίνου και Αύρας, βίλα Καρέλια, Horizon Blu, Εσπέρια, Ελίτ, Φιλοξένια, πάρκο Αλμυρού, Μικρή Μαντίνεια (Τουριστικό).