Από το Λαδά ήταν τα κάστανα του Ταϋγέτου που υπολογίζεται πως θα διατίθενται στη λαϊκή μέχρι το τέλος Οκτωβρίου.
Η παραγωγός Κωνσταντίνα Αντωνοπούλου μας είπε ότι «τα κάστανα είναι καλό εισόδημα για τους παραγωγούς του Ταϋγέτου» και παρατήρησε: «Πρώτα περνούσαν καλύτερα στον κόσμο. Τώρα ο κόσμος δεν έχει λεφτά. Οποιος έχει, παίρνει. Είναι τα καλύτερα, και βραστά και ψητά».
Η Αννα Ισαρη - Παρθένιου επεσήμανε πως «είναι πολύ καλά και είναι ένα από τα καλύτερα εισοδήματα για τα χωριά μας, ιδιαίτερα όταν έχουν τα δέντρα». Μας πληροφόρησε, όμως, ότι «καστανιές στον Ταΰγετο έχουν προσβληθεί από ένα μικρόβιο που μεταδίδεται και δεν υπάρχει θεραπεία, δεν μπορούμε να το αντιμετωπίσουμε».
Γ.Σ.