Πρόκειται για ένα από τα πιο σημαντικά έργα της Κορώνης, το πιο σοβαρό μαζί με αυτό του βιολογικού καθαρισμού, που η περιοχή περιμένει εδώ και πολλά χρόνια. Αν δεν υπάρξουν απρόοπτα, είναι εφικτό τα δύο έργα να αποτελούν πραγματικότητα μέσα στα επόμενα 3 χρόνια.
Η χρηματοδότηση του έργου του δικτύου αποχέτευσης, σύμφωνα με τη διακήρυξη, προέρχεται από το Πρόγραμμα Δημοσίων Επενδύσεων με 1.943.000 ευρώ και από ιδίους πόρους με 215.250 ευρώ. Η προθεσμία υλοποίησής του είναι 18 μήνες.