Το έργο με βάση το αρχικό του χρονοδιάγραμμα έπρεπε να έχει τελειώσει από το Σεπτέμβριο του 2014! Ηταν σχεδόν έτοιμο εδώ και μήνες, αλλά δεν παραδιδόταν, καθώς τα χρήματα είχαν τελειώσει και δεν υπήρχαν άλλα, για να μπουν τα στηθαία στις προσβάσεις της γέφυρας και από τις δύο πλευρές.
Το πολύπαθο έργο ήταν προϋπολογισμού 1,4 εκ. ευρώ και υλοποιήθηκε με έκπτωση 37,92%. Αφορούσε την κατασκευή νέας γέφυρας στην είσοδο του Νεοχωρίου, ανοίγματος 42,60 μ., η οποία βρίσκεται νότια της παλιάς διατηρητέας με τα αρκετά τόξα γέφυρας στη συμβολή των χειμάρρων Πύρνακα και Μαυροζούμενα, καθώς και τις εργασίες παραλλαγής του δρόμου Νεοχωρίου - Μελιγαλά.
Με την παράδοση του έργου αυτού ανοίγει ο δρόμος για την ανάδειξη και την αξιοποίηση της γειτονικής εντυπωσιακής διατηρητέας τοξωτής γέφυρας.