Στην εκδήλωση θα παρουσιαστούν οι βασικές πτυχές της υποψηφιότητας του εν λόγω δήμου, για την ανάδειξή του σε Ευρωπαϊκή Πόλη Αθλητισμού το 2017 και θα αναλυθεί η σημασία της συγκεκριμένης διάκρισης για τον Ευρώτα και τη Λακωνία.
Η εκδήλωση θα φιλοξενηθεί στις 11.30 το πρωί στο Πνευματικό Κέντρο Σκάλας και ομιλητές θα είναι ο δήμαρχος Ευρώτα Γιάννης Γρυπιώτης, ο γενικός διευθυντής της ΔΕΠΑΝ Βασίλης Κουτσιώρης, η πρόεδρος του Επιμελητηρίου Λακωνίας Βασιλική Δερτιλή και ο αντιπρόεδρος του Τουριστικού Οργανισμού Πελοποννήσου Δημήτρης Πολλάλης.