Ειδικότερα, όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση του δήμου, τον δήμαρχο επισκέφθηκαν χθες ο Χονγκ Ζου, εκτελεστικός αντιπρόεδρος της Ελληνοκινεζικής Ενωσης για Οικονομική και Πολιτιστική Ανάπτυξη, και η Τανγκ Σενγκ, καλλιτεχνική σύμβουλος της Ακαδημίας Καλών Τεχνών του Πεκίνου.
Αντικείμενο της συνάντησης -παρουσία στελεχών της Ελληνοκινεζικής Ενωσης και υπηρεσιακών παραγόντων του δήμου- υπήρξε, σύμφωνα με την ανακοίνωση, “η συνεργασία σε πολιτιστικά θέματα, με έμφαση στο Διεθνές Φεστιβάλ Χορού Καλαμάτας, καθώς και στον Διεθνή Διαγωνισμό και Φεστιβάλ Χορωδιών Καλαμάτας”.