Το Συμβούλιο αναμένεται, ακόμα, να εγκρίνει την υποβολή αίτησης χρηματοδότησης του έργου αυτού στην κατηγορία της πρόσκλησης του “Φιλόδημου” με τίτλο “Ανέγερση και επανάχρηση δημοτικών κτηρίων” και την ένταξη στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του δήμου, όταν αυτό εκπονηθεί για την περίοδο 2020 – 2023.
Αντικείμενο της μελέτης, όπως χαρακτηριστικά αναφέρεται, “είναι η επισκευή και επαναλειτουργία του διώροφου κτηρίου συνολικής επιφάνειας 335 τ.μ. που αναπτύσσεται σε δύο ίσης επιφανείας επίπεδα, ιδιοκτησίας πλέον του Δήμου Καλαμάτας, προκειμένου να φιλοξενηθούν δράσεις του Δημοτικού Θεάτρου”.