Η Επιτροπή Ποιότητας Ζωής του δήμου ενέκρινε χθες την τροποποίηση του κανονισμού λειτουργίας του νεκροταφείου, που απαγορεύει την ταφή και την εκταφή από τα γραφεία τελετών.
Ο αντιδήμαρχος Σαράντος Μαρινάκης είπε ότι η ταφή και η εκταφή είναι αρμοδιότητα και υποχρέωση του δήμου, και πως στον νέο οργανισμό θα υπάρξει πρόβλεψη για μόνιμο προσωπικό.
Επιβεβαίωσε ότι για την Κυριακή δεν προβλέπονται ταφές, όμως το Σάββατο θα γίνονται και η υπηρεσία θα φροντίσει να υπάρχει προσωπικό.