Με βάση την ενημέρωση από το δήμο, στόχος είναι σε συνεννόηση με τους προέδρους των κοινοτήτων και σύμφωνα με τις ανάγκες που έχουν καταγραφεί και ιεραρχηθεί από την αρμόδια υπηρεσία, να βελτιωθούν οι υποδομές, η προσβασιμότητα και να αντιμετωπιστούν προβλήματα καθημερινότητας στον ορεινό όγκο.
Εργασίες συντήρησης υποδομών, τεχνικά έργα κι άλλες παρεμβάσεις την περίοδο αυτή έχουν πραγματοποιηθεί στις Κοινότητες Ελαιοχωρίου, Καρβελίου, Λαδά, Αρτεμισίας, Πηγών, Αλαγονίας και Νέδουσας.