Η εν λόγω επιστολή κοινοποιείται και προς τον Ορέστη Καβαλάκη, γενικό γραμματέα Ιδιωτικών Επενδύσεων και ΣΔΙΤ του υπουργείου Ανάπτυξης και Επενδύσεων.
Οπως έχει επισημάνει συχνά ο περιφερειάρχης Παναγιώτης Νίκας, υπάρχει σοβαρή εκκρεμότητα καθώς ελάχιστοι δήμοι -ο περιφερειάρχης έχει αναφερθεί ονομαστικά στον Δήμο Τρίπολης- έχουν εκπληρώσει την υποχρέωση καταβολής του συμφωνημένου τιμήματος για την επεξεργασία των ποσοτήτων απορριμμάτων από την μονάδα της Παλαιόχουνης.