Συγκεκριμένα, το εκπαιδευτικό και το βοηθητικό προσωπικό των ΚΔΑΠ επικαιροποίησε τις γνώσεις του στις πρώτες βοήθειες, καθώς οι περισσότεροι είχαν πιστοποιηθεί και στο παρελθόν με σχετική εκπαίδευση.
Η εκπαίδευση αφορούσε στις ενότητες -μεταξύ άλλων- αλυσίδα διάσωσης, υλικά φαρμακείου, αιμορραγίες, ηλεκτροπληξία, λιποθυμία, επιληψία, τραύμα, πνιγμονή, κάταγμα, θλάσεις και κακώσεις, δήγματα ζώων, εγκαύματα, αλλεργίες, ΚΑΡΠΑ, χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή κλπ.
Στην εκπαίδευση που πραγματοποίησαν η Δέσποινα Σέργη και η Σταυρούλα Μπάμπαλη, συμμετείχαν περισσότερα από σαράντα άτομα.
Η επικαιροποίηση στις πρώτες βοήθειες για το προσωπικό των ΚΔΑΠ είναι μια εκ των δραστηριοτήτων υγιεινής και ασφάλειας που πραγματοποιούν τα Κέντρα ανά τακτά χρονικά διαστήματα.