Να σημειώσουμε ότι ο Βελισσάριος Κορένσιος μπορεί να μην είναι τόσο γνωστός καλλιτέχνης στον τόπο όπου γεννήθηκε, όμως είναι ένας από τους πιο διάσημους ζωγράφους της εποχής του στην Ιταλία, ειδικά στη Βενετία, τη Ρώμη και κυρίως στη Νάπολη, όπου υπάρχουν αρκετά έργα του.
Φέτος ο Δήμος Νάπολης τιμά τον ζωγράφο, με το Ετος Βελισσάριου Κορένσιου, με εκδηλώσεις που θα γίνουν στη Νάπολη το Μάιο, οι οποίες τελούν υπό την αιγίδα και του Δήμου Τριφυλίας. Μάλιστα στη σχετική απόφαση που πήρε το Δημοτικό Συμβούλιο αποφασίστηκε να μεταβεί εκεί αντιπροσωπεία του δήμου, ενώ ανάλογες εκδηλώσεις θα γίνουν τον Αύγουστο και στην Κυπαρισσία.
Κ.Μπ.