Χαρακτηριστικά ο κ. Κουκούτσης αναφέρει:
“Η επικείμενη συνένωση του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου με το ΤΕΙ σημαίνει την αναβάθμιση του ρόλου τους. Η κτηριακή υποδομή και γενικότερα οι εγκαταστάσεις καθιστούν την πόλη της Καλαμάτας οδηγό στην προσπάθεια αυτή. Απαίτηση των δημοτών της πόλης μας είναι ότι επιτέλους η έδρα του πανεπιστημίου πρέπει να υπάρχει στη μεγαλύτερη πληθυσμιακά πόλη της περιφέρειάς μας. Καλούμε τους φορείς και όλους τους εμπλεκόμενους παράγοντες να συστρατευθούν μαζί μας”.