Στις συναντήσεις επισημάνθηκαν τα μεγάλα προβλήματα που προκαλεί στους αμπελουργούς και στις οινοποιητικές επιχειρήσεις η επιβολή φόρου κατανάλωσης στο κρασί. Με τη συγκεκριμένη κυβερνητική απόφαση πλήττεται ένας δυναμικός παραγωγικός τομέας και επιβαρύνονται με μεγάλο οικονομικό κόστος 1.000 οινοποιητικές επιχειρήσεις ορισμένες από τις οποίες κινδυνεύουν να βάλουν λουκέτο.
Ιδιαίτερη συζήτηση έγινε και για τις μεγάλες τεχνικές δυσκολίες εφαρμογής της απαράδεκτης απόφασης της κυβέρνησης που αγνόησε και αγνοεί τις επισημάνσεις όλων των φορέων της οινοποιίας.
Το κλιμάκιο της Δημοκρατικής Συμπαράταξης συναντήθηκε και με τον Αντιπεριφερειάρχη Αργολίδας, Τάσο Χειβιδόπουλο προκειμένου να ενημερωθεί για τα έργα και τις δράσεις που σχεδιάζει και προωθεί η Περιφέρεια για την ανάπτυξη του αγροτικού τομέα.