Υστερα από σύντομους χαιρετισμούς, η ομότιμη καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας Γεωργία Ξανθάκη - Καραμάνου εκφώνησε την εναρκτήρια ομιλία. Αντικείμενό της ήταν η "Ποιητική" του Αριστοτέλη και η θεματική της, που αποτέλεσε βάση της λογοτεχνικής έρευνας ανά τους αιώνες. Ο Παναγιώτης Νιάρχος καθηγητής Παρατηρησιακής Αστρονομίας του Πανεπιστημίου Αθηνών μίλησε αμέσως μετά για τα ηθικά και θεολογικά ζητήματα της εξερεύνησης του διαστήματος από την εποχή του Αριστοτέλη, ως τις μέρες μας. Η ομιλία του κ. Θεοδοσίου - καθηγητή της Φιλοσοφίας της Ιστορίας της Αστρονομίας, αναζήτησε τη σχέση των θετικών επιστημών με την φιλοσοφία και τον Αριστοτέλη. Ο καθηγητής Αρχαίας Ελληνικής Φιλοσοφίας Κωνσταντίνος Νιάρχος συνέχισε για την επιστημολογική θεωρία και το ζήτημα της αλήθειας κατά τον Αριστοτέλη.
Στο β’ μέρος της ημερίδας, ο Γιώργος Τσουκαλάς διδάκτωρ του Πανεπιστημίου Αθηνών ασχολήθηκε με την περί ψυχής θεωρία του Αριστοτέλη. Ο Παναγιώτης Βασάλος απόφοιτος του ΔΔΠΜΣ «Ηθική Φιλοσοφία» παρουσίασε τις εκφάνσεις της έννοιας της ευδαιμονίας. Η προτελευταία ομιλία της βραδιάς από την Ελένη Βολονάκη επίκουρη καθηγήτρια του Τμήματος Φιλολογίας, είχε ως θέμα τους κοινούς ρητορικούς τόπους για το ρόλο του συμβούλου - πολιτικού, ανάμεσα στη συμβουλευτική ρητορεία του 4ου π.Χ. αι., όπως εκπροσωπείται από τον Δημοσθένη και τις θεωρητικές προσεγγίσεις που προβάλλονται στη "Ρητορική" του Αριστοτέλη. Η φιλοσοφική βραδιά έκλεισε με την ομιλία του Βασίλειου Κωνσταντινόπουλου αναπληρωτή καθηγητή και προέδρου του Τμήματος Φιλολογίας για τις απόψεις του Αριστοτέλη σχετικά με τη γλώσσα και το λογοτεχνικό ύφος. Ακολούθησε συζήτηση.