Αύριο Σάββατο 12 Αυγούστου ξεκινούν στις 8.30 μ.μ. ''Μαγειρέματα'' από τις γυναίκες του χωριού, με ντόπια παραδοσιακά φαγητά και διαγωνισμός υπό την επίβλεψη μέλους της Λέσχης Αρχιμαγείρων Ελλάδος. Την Κυριακή 13 Αυγούστου σειρά έχει το ''2ο Αντάμωμα Παραδοσιακών Χορών'' με συμμετοχή του Μορφωτικού Συλλόγου, του Λεύκιππου και του “Εν χορώ”. Τη Δευτέρα και την Τρίτη 14 - 15 Αυγούστου την τιμητική του έχει το παραδοσιακό πανηγύρι κάτω από την Μονή Μαρδακίου (το βράδυ της Δευτέρας με πλούσια παραδοσιακά φαγητά και με ζωντανή μουσική, το πρωί της Τρίτης στον ίδιο χώρο, μετά τον εκκλησιασμό).