Εκατό χρόνια μετά τη Μικρασιατική Καταστροφή, ο επαναστατικός χαρακτήρας της περιόδου 1909-1922, ως της συνέχειας του ’21, συχνά παραθεωρείται. Και όμως, η Μεγάλη Ιδέα του Ρήγα, της Φιλικής Εταιρείας και του Βενιζέλου –η συνεύρεση των Ελλήνων σε ένα ενιαίο κράτος– αποτέλεσε το ζητούμενο του 19ου και του 20ού αιώνα, το διακύβευμα της «μεγάλης δεκαετίας».
Στην εκδήλωση θα μιλήσουν, ο υφυπουργός Παιδείας και Θρησκευμάτων Άγγελος Συρίγος, ο δημοσιογράφος Λάμπρος Καλαρρύτης και ο ποιητής, δοκιμιογράφος Δημήτρης Κοσμόπουλος. Θα παρέμβει ο συγγραφέας Γιώργος Καραμπελιάς και θα συντονίσει η δημοσιογράφος Βίκυ Φλέσσα. Μικρασιατική μουσική και τραγούδια θα παρουσιάσουν ο Νικόλας Παλαιολόγος και η Μαρία Κρασοπούλου.