Στις 14 γίνεται η μεταφορά (λιτάνευση) της ιερής εικόνας της Παναγίας από τη Νέδουσα και τελείται παράκληση στην Μονή Μαρδακίου. Οι πιστοί κάνουν πορεία μέσα στο καταπράσινο δάσος όπου και τελείται ο πανηγυρικός εσπερινός και έπειτα ξεκινά το πανηγύρι στον προαύλιο χώρο του Πολιτιστικού Συλλόγου του χωριού. Την επομένη, στις 15, τελείται η θεία λειτουργία στο ναό της μονής. Πρόκειται για μία σπάνια εικόνα, αφού είναι μία από τις μόλις 70 που ζωγράφισε ο ίδιος ο Ευαγγελιστής Λουκάς, όπως αναφέρουν οι διοργανωτές.