- Γιορτή της Παναγίας της Μυρτιδιώτισσας σήμερα το απόγευμα στις 7 μ.μ., με εσπερινό και αρτοκλασία στον ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, στην Πύλο. Αύριο στις 7 π.μ. όρθρος και αρχιερατική θεία λειτουργία και στις 10.30 π.μ. λιτάνευση της εικόνας.
- Παρουσίαση του βιβλίου "Ο Ατλαντας στην Παιχνιδούπολη" σήμερα στις 7 μ.μ. στο ξενοδοχείο "Horizon Blu" στην οδό Ναυαρίνου 217 και Καρακούση 1 στην Παραλία Καλαμάτας. Το βιβλίο το έγραψαν τα παιδιά του σχολείου.
ΕΚΘΕΣΕΙΣ
- Εκθεση κεραμικής «Επιρροές» στο Οχυρό Τρουπάκη - Μούρτζινου στην Παλιά Καρδαμύλη, έως τις 31 Οκτωβρίου, επισκέψιμη 8 π.μ. με 7.30 μ.μ. καθημερινά.
ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ
- Cine Center Καλαμάτας
Αίθουσα 1: "Ant - man", περιπέτεια, 117’, πανελλήνια πρεμιέρα, 21:45.
Στην οδό Καλλιπατείρας 16, 27210 85995, cinecenterkal@yahoo.gr, http://cinecenterkal.blogspot.gr.
ΑΡΚΑΔΙΑ
- Εγκαίνια εικαστικής έκθεσης σήμερα στο Αποστολοπούλειο Πνευματικό Κέντρο στην Τρίπολη στις 7.30 μ.μ., με πορτρέτα του Θεόδωρου Κολοκοτρώνη από Αρκάδες ζωγράφους. Ακολουθεί συναυλία με δημώδη τραγούδια από τη Χορωδία Τρίπολης.