Η λήψη είναι από τη δύση προς την ανατολή και διακρίνεται η στήλη να ακουμπάει στην πύλη: η πλέον αναγνωρίσιμη ίσως εικόνα των τειχών της Αρχαίας Μεσσήνης.
[Φωτό από προφίλ στο FB "Μεσσηνία: Διαδρομές στο χρόνο"]
Η Αρκαδική Πύλη σε φωτογραφία ίσως και των αρχών του 20ού αιώνα.
Η λήψη είναι από τη δύση προς την ανατολή και διακρίνεται η στήλη να ακουμπάει στην πύλη: η πλέον αναγνωρίσιμη ίσως εικόνα των τειχών της Αρχαίας Μεσσήνης.
[Φωτό από προφίλ στο FB "Μεσσηνία: Διαδρομές στο χρόνο"]