Χαιρετισμό θα απευθύνει η Ελένη Ζυμή επίκ. καθηγήτρια κλασικής αρχαιολογίας, εκπρόσωπος του ΠΑΠΕΛ και η Βάσια Φλώρου θα διαβάσει το ποίημα "Η έκτη Καρυάτιδα" της Ελένης Χ. Η διοργάνωση είναι του Συλλόγου Μεσσηνίων Μακεδονίας - Θράκης "Ο καπετάν Αγρας", της Μεσσηνιακής Αμφικτιονίας, της ομάδας "Ευ τόπος" και του Ευρωπαϊκού Ελλειπτικού Κύκλου.
Τρίτη, 29 Νοεμβρίου 2016 20:19
"Αντιδράσεις για την λεηλασία των γλυπτών της Ακρόπολης" στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου
Διάλεξη με θέμα "Αντιδράσεις για την λεηλασία των γλυπτών της Ακρόπολης" θα γίνει την Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου στις 7 μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου στην Καλαμάτα από τον Ευάγγελο Φυλακτό καλλιτέχνη του μαρμάρου, ιστορικό ερευνητή, πρόεδρο της ΕΕΕΓΑ (Ελληνική Επιτροπή για την Επιστροφή των Γλυπτών της Ακρόπολης).
Κατηγορία
Πολιτισμός