Το φεστιβάλ αφορά κυρίως τη σύγχρονη μουσική και δημιουργία, αλλά ταυτόχρονα αποτελεί και μια ζωντανή «πλατφόρμα» κοινωνικής ευαισθητοποίησης. Λόγω των ιδιαίτερα δύσκολων συνθηκών αυτή τη χρονιά το ταξίδι στη Βενετία έγινε διαδικτυακά μέσα από το κανάλι του φεστιβάλ στο YouΤube.
“Η Φάρις και το Δημοτικό Ωδείο Καλαμάτας συνεργάζονται (partners) με το Φεστιβάλ Camino Contro Corrente στο πλαίσιο ενός πολιτιστικού προγράμματος της Regione Autonoma Friuli Venezia Giulia. Ευελπιστούμε σύντομα να μπορούμε να βρεθούμε και διά ζώσης”, ανέφερε ο καλλιτεχνικός διευθυντής του Δημοτικού Ωδείου Καλαμάτας Στάθης Γυφτάκης.
Περισσότερες πληροφορίες για το φεστιβάλ και την παρουσίαση του Φεστιβάλ Κιθάρας Καλαμάτας ΕΔΩ