Οπως αναφέρει στη σχετική ανακοίνωση η Μητρόπολη Μεσσηνίας, της πανηγυρικής θείας λειτουργίας προεξήρχε ο αρχιμανδρίτης Φίλιππος Χαμαργιάς, πλαισιωμένος από ιερείς της περιοχής, ενώ μετά την ακολουθία ακολούθησε λιτάνευση της εικόνας της Παναγίας στους κεντρικούς δρόμους του Πεταλιδίου.
Στην ίδια ανακοίνωση προστίθεται ότι κατά το διήμερο του εορτασμού, τέθηκε σε προσκύνημα λείψανο του Αγίου Παντελεήμονα.