Οι μαθητές/ τριες και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου παρουσίασαν ένα δημιουργικό σκετς με θέμα τα μυρμηγκιά, ανεβαίνοντας μαζί τη "σκάλα της αγάπης", εν μέσω παιχνιδιού και χoρού. Το θεατρικό στηρίχθηκε στην αξία της αλληλεγγύης και του αλληλοσεβασμού μέσα από τη συνεργασία.
Στη συνέχεια έγινε η τελετή αποφοίτησης 10 παιδιών του σχολείου, ενώ ακολούθησαν αθλητικές δραστηριότητες. Η εκδήλωση συνδυάστηκε με μια αποχαιρετιστήρια γιορτή προς τιμήν της διευθύντριας του 1ου Ειδικού Δημοτικού Ελένης Πιπερίδου, η οποία μετά από 20 χρόνια παρουσίας στο σχολείο πρόκειται να μεταβεί στη γενική αγωγή, εξέλιξη που όπως σημείωσε στην “Ε” δεν ήταν επιλογή της.