Μάλιστα, αυτή τη φορά η Επιχείρηση πήρε δείγματα (25 Ιουλίου η ημερομηνία δειγματοληψίας), από 15 συνολικά σημεία, από τα καρτ μέχρι και τη Μικρή Μαντίνεια, ενώ μέχρι και το πρώτο 15νθήμερο του μήνα οι έλεγχοι αφορούσαν 9 σημεία.
Σε όλα τα σημεία που ελέγχθηκαν (για E. Coli και εντερόκοκκους) οι τιμές βρίσκονται πολύ κάτω από τα επιτρεπόμενα όρια.
Τα σημεία που ελέγχθηκαν, είναι: Στην πίστα καρτ, στον αγωγό βιολογικού, στον Κορδία, στο Νέδοντα, στο ΝΟΚ, στου Ταμπάκη - στον προλιμένα, στην Ανάσταση, Ναυαρίνου και Αύρας, στη βίλα Καρέλια, στο "Horizon Blu", στο "Εσπέρια", στο "Ελίτ", στο "Φιλοξένια", στο πάρκο Αλμυρού και στη Μικρή Μαντίνεια.