Ο πρόεδρος της Θουρίας Κώστας Κυριακόπουλος ενημερώνει ότι τα τεστ γίνονται λόγω επιβεβαιωμένων κρουσμάτων της νόσου στην κοινότητα, αλλά και σε όμορες, προκειμένου να διασφαλιστεί η δημόσια υγεία.
Μετά από επικοινωνία με τον συντονιστή δράσεων του ΕΟΔΥ στην Περιφερειακή Ενότητα Μεσσηνίας Κώστα Βλαχοδημητρόπουλο, ο πρόεδρος παρακαλεί να προσέλθουν εκ νέου όσοι έκαναν το τεστ στις 27 Ιανουαρίου, καθώς και οι κάτοικοι της κοινότητας και των όμορων κοινοτήτων.