Εκεί -στο πλαίσιο της προσπάθειας για επικαιροποίηση του προεκλογικού προγράμματος του συνδυασμού και της κατανομής τομέων δράσης σε παλιά και νέα στελέχη- μεγάλος αριθμός πολιτών, που αποδεικνύουν το έμπρακτο ενδιαφέρον τους για τα μείζονα ζητήματα της Καλαμάτας, συζήτησαν σε χαλαρό κλίμα και ανέδειξαν νέες ουσιαστικές προτάσεις για το παρόν και το μέλλον της πόλης.
Οπως επισημαίνεται σε ανακοίνωση του "Ανοιχτού Δήμου" η συγκεκριμένη συνάντηση "είναι η αρχή ενός διαρκούς και εποικοδομητικού διαλόγου που έχει ξεκινήσει ο “Ανοιχτός Δήμος” με τους πολίτες, τους συλλόγους και φορείς, οι οποίοι θα συνδιαμορφώσουν όλοι μαζί το πρόγραμμα της παράταξης για την τετραετία 2019-2023".